. : : E V K K : : .

Töltődik. Szíves türelmét kérjük...

H-2500 Esztergom, Petőfi Sándor u. 26-28 titkarsag@vaszary.hu

HIPERBÁRIKUS OXIGÉNTERÁPIÁS KÖZPONT

Elérhetőség:

A Hiperbárikus Oxigénterápiás Központ (HBOTK) az Esztergomi Vaszary Kolos Kórház 3/A épületében, a főbejárati kaputól balra foglal helyet.

Telefonszám (Recepció, közvetlen): +36/33-542-387
Elérhetőségek még: +36/33-542-300/181 mellék, betegvizsgáló

Szakmai vezető: Dr. Kanász Gábor aneszteziológus és hiperbár szakmai főorvos

A Központ állandó munkatársai:
Dr. Borbély Gábor oxyológus és hiperbár orvos
Herczog Erika vezető asszisztens és hiperbár kamrakísérő
Borsos Róbert hiperbár kamrakezelő technikus

A központ feladata:

Magyarország egyetlen, kórházi hiperbár oxigénterápiás központjaként fogadja és kezeli mindazon betegeket, akiknek a hiperbárikus oxigénterápia (HBOT) gyógyító, vagy a gyógyulását elősegítő módszer. Egyes akut esetekben a kamrakezelés életmentő (CO mérgezés, búvár-, vagy keszonbaleset, légembólia, gázgangréna), szervmentő (a szemet ellátó artéria akut elzáródása, akut zajtrauma, akut érelzáródás, fagyás), krónikus esetekben pedig segít a megrekedt gyógyulási folyamat újraindításában, felgyorsításában (krónikus sebek, csontvelőgyulladás, agyi érelzáródás okozta sztrók). Kiemelendő az elmúlt időszakban sajnálatosan megszaporodó poszt-covid tünetek sikeres kezelése. Ezeken kívül világszerte még számos indikációval kezelnek, ezek egy része Európában befogadott, mások nem
A központ közvetlen összeköttetésben áll a Kórház többi osztályával, fedetten megközelíthető. A kamrában egy alkalommal 9 ülőbeteg, vagy 2 fekvőbeteg helyezhető el. Lélegeztetőgéppel, perfúzorral, medikai monitorral felszerelt, ezáltal intenzív ellátást igénylő beteget is tudunk kezelni.

A terápia elve:

A beteg egy, a környezetétől zárt „kamrában” foglal helyet, ahol a környezeti nyomást megemelve és maszkon át 100%-os oxigént lélegezve a beteg szervezetében speciális élettani folyamatok indulnak be. Érvényesül a fokozott környezeti nyomás, mint ödéma-, duzzanatcsökkentő hatás, valamint a szervezetben megnövekvő oldott oxigén hatása, amely tápanyagul szolgál a szövetek-szervek regenerációjához, amelyet az is segíti, hogy az ismételt kezelések során őssejt-kiáramlás is történik. A kezelésnek erős gyulladáscsökkentő hatása is van, valamint gátolja a kórokozók szaporodását. Ezen mechanizmusok a szervezet jelentősen gyorsabb regenerációját, gyógyulását eredményezik. A HBOT sokszor adjuváns terápia: más kezelésekkel együttesen segíti a beteg gyógyulását.

Betegút:

A betegek alapvetően két úton juthatnak hozzá a kamrai kezeléshez: vagy beutalóval ambulanter, vagy a kórházi osztályainkról. A beutalót elérhetőséggel (telefonszám) együtt kérjük a hyperbar@vaszary.hu e-mail címre megküldeni. A beutalón nagyon fontos az indikáció feltűntetése, ez szabja meg a behívás sürgősségét.  A beutalást követően a betegek szakvizsgálaton esnek át, mely megállapítja a kezelési alkalmasságot, illetve az indikációt. (Minden orvosi dokumentációt hozzanak magukkal)
Amennyiben a fentiek rendben vannak, időpont-egyeztetés alapján megkezdjük a kezelést.
A kezelés alatt pamutöltözet szükséges, statikus elektromosságot keltő öltözet tilos. Elektromos eszközök kamrába vitele szintén nem megengedett a magas oxigéntartalom és a tűzveszély miatt. Az alkalmazott gáz száraz, a nyálkahártyát kiszárítja, ezért érdemes egy 2dl-es, vizzel töltött palackot magukkal hozni. Lehetőleg ne fogyasszanak fokhagymás ételt kezelés előtt, valamint a dohányzás is tilos 3 órán belül. Hozzanak papucsot, vagy kizárólag benti cipőt magukkal, utcai cipőben kamrába menni tilos. Ha valaki nem tud nyomás-kiegyenlíteni –ezt az előzetes vizsgálatnál betanítjuk- a kezelőtérből (kamrából) ki kell zsilipeljük. A betegeket mindig kamrakísérő kíséri, aki mindenben segít.
A magukkal hozott értékeket az öltözőben lévő zárható szekrényekben kérjük elhelyezni, a kulcs a kezelés végéig a betegnél marad. Az elől hagyott értékekért nem vállalunk felelősséget.
Kezelés előtt és kezelés után használják a toilettet. A kezelés két és egynegyed órán keresztül történik, addig ki kell bírni toilette használat nélkül. A kezelés után a betegek a HBOT szakma szabályai szerinti kontrollvizsgálatot követően a központból otthonukba, kórházi beteg esetén a kezelő osztályra távoznak.

Esetleges szövődmények:

A kezelésnek rendkívül ritkán jelentkezhetnek szövődményei, itt leggyakrabban a levegő fokozott nyomása okozta dobhártyafájdalom, esetleg szakadás jelentkezhet, ezért a nyomásra helyezés nagyon óvatosan, lassan történik. Panasz esetén a kezelést megszakítjuk, a betegeket a jelenségre a kezelések előtt felkészítjük. Hosszú távú, 40-60 kezelést igénylő esetekben reverzibilis rövidlátás jelentkezhet. A tiszta oxigén belélegzése rendkívül ritkán görcsrohamot eredményezhet, melyet a maszk levételével pillanatok alatt meg lehet szüntetni. Összességében a kezelés kellő odafigyeléssel rendkívül biztonságos. A kezelés megkezdése előtt szívbetegek esetében kardiológiai vizsgálat, dohányosok, 40 évnél idősebbek esetében mellkas rtg vizsgálat szükséges, esetleg mellkas CT elvégzése jön szóba. A kamrakezelés megterhelheti az egyébként is gyenge szívet, illetve tüdőbetegség esetén extra óvatosság szükséges.

Beleegyező nyilatkozatok, letölthető dokumentumok:

Búvároktatás, száraz-merülés (Dry diving):   

A Központ nyomáskamrája alkalmas a búvármerülések szimulációjára. A búvárokra komoly veszélyt jelent az „inert gáz narkózis”, az ún. „nitrogén-narkózis”. 30m mélység (4bar levegőnyomás) alatt az bármikor megjelenhet, de egyéni érzékenység esetén kisebb mélységben is tapasztalható. A jelenség nagyon veszélyes, ilyenkor a búvár egyfajta részegség állapotába jut, nem cselekszik adekvátan, sokszor nem is emlékszik arra. Az erre való felkészülés fontos része a búvároktatásnak. A tanulóknak meg kell ismerni a gázok mélységben tapasztalható hatásait, fizikáját, tisztában kell legyenek a veszéllyel, egyéni érzékenységükkel. Erre szolgál az oktatással egybekötött próbamerülés, melyet kamránkban végzünk munkaidőn kívül, általában szombatonként.
A „merülést” elsősorban tapasztalt búvároknak ajánljuk. Szükséges a fizikai jóllét, a kiegyenlítési probléma-mentesség, érvényes búvárorvosi engedély. A merülést oktatás előzi meg, majd a merülést követően -melyről videofelvétel készül- megbeszéljük a tapasztalatokat. A szárazmerülésről egyéb tájékoztatást Rajky Attila búvároktatótól kapnak az alábbi telefonszámon, egyben ezen zajlik az időpontegyeztetés is: +3620/958-6884 (e-mail: atlantiszdiver@gmail.com). A létszám búvárvezetővel együtt maximálisan 10 fő lehet, javasoljuk az ismert vezetővel való „merülést”. A kívánt mélységet a búvárvezetővel egyeztetjük, maximálisan 50m. A kidekózást tiszta oxigénnel végezzük 9, majd 6 m-es „mélységben”. Az oktatás kb. egy óra, a merülés szintén, az értékelés 10-20 perc. A merülés információs anyagát és a beleegyező nyilatkozatot ide kattintva töltheti le.